Medya Sanat Merkezi

MSM Uygulamalı Eğitim Okulları başladı

MSM Uygulamalı Eğitim Okulları’nda dersler başladı. 7 Nisan’da Senaryo Okulu’nun ilk dersiyle başlayan eğitimler Bahariye Mevlevihanesi’nde yapılıyor.

Medya Sanat Merkezi’nin (MSM) İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı’nın desteğiyle hayata geçirdiği Senaryo Okulu, Belgesel Okulu ve Dijital Medya Okulu’nda ilk dersler yapıldı.

MSM Okulları, MSM Başkanı İsmail Halis’in konuşmasıyla başladı.

7 Nisan Cumartesi günü başlayan ilk dersler öncesi katılımcılara hitap eden MSM Başkanı İsmail Halis, kısa vadeli, gündemde kalmayı amaçlayan çalışmaların değil, orta ve uzun vadeli, kalıcı, kurucu, inşa edici projelerin üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Gençleri çok önemsediklerini, projeleri de bu bağlamda şekillendirdiklerini söyleyen Halis, katılımcılara seslendi ve şunları söyledi:

“Burası ticari bir yeri değil. Protokolün olduğu bir yer değil. Sizin eviniz, ocağınız burası. Birlikte üreteceğiz. Türkiye’nin üretmiş olduğu kültürel, düşünsel, siyasal enerjiden ne kadar istifade edebilirsek, ne kadar katkıda bulunabilirsek kendimizi bahtiyar ilan edeceğiz.”


YOĞUNLAŞTIRILMIŞ DERS PROGRAMI VE WORKSHOP’LAR

Bahariye Mevlevihanesi’nde başlayan dersler yoğunlaştırılmış bir şekilde 6 hafta sürecek. Senaryo Okulu’nun ilk derslerini TRT’nin önemli dizilerinin senaristlerinden Oktay Berber verdi. Sonraki haftalarda ‘workshop’ başlığı altında tecrübe paylaşımları ve atölye çalışmalarının da olacağı dersler sonrasında kısa film senaryoları tamamlanacak.

Belgesel Okulu’nda da ilk dersi yapımcı-yönetmen Ahmet Seven yaptı. TRT’nin tecrübeli isimlerinden olan Seven sonrasında yine TRT’nin başarılı belgesel yapımcısı Aslıhan Eker de ders verdi. TRT’nin son dönem önemli çalışmalarına imza atan yönetmen Ensar Altay da Belgesel Okulu’nda derslerine başladı.

Carmen Marquez ve Rached Radwan’ın tecrübe paylaşımında önemli notlar alındı.

Belgesel Okulu’nun ikinci ders gününde yönetmen Murat Pay ders verdi. Sonrasındaysa ‘workshop’ için Carmen Marquez ve Rached Radwan misafir edildi. Tecrübe paylaşımı ve atölye çalışması şeklinde uygulama ile geçen dersler Pazar günü yapıldı.

Dijital Medya Okulu’nda dersler hızla devam ediyor.

Dijital Medya Okulu’nda temel habercilik eğitiminden uygulamalı yeni medya çalışmalarına kadar çok sayıda başlık yer alıyor. İlk dersi, okul koordinatörlüğünü de yapan Yeni Şafak İnternet Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik verdi. Sonrasında Yeni Şafak gazetesi Haber Müdürü Recep Yeter dersini tamamladı.

Dijital Medya Okulu’nda ilk ‘workshop’ çalışmasın Nedret Ersanel yapdı.

Dijital Medya Okulu’nun ilk ‘workshop’ çalışmasına ise yazar Nedret Ersanel katıldı. Ersanel, gizli servis örgütleri, yeni medyanın istihbarat çalışmalarına etkisi ve habercilik bağlamında atölyesini tamamladı.

İLETİŞİM

Bahariye Mevlevihanesi Eyüp Merkez Mahallesi Silahtarağa Cad. No:12
Eyüp / İSTANBUL
Telefon : +9‭0 545 725 0571
E-Posta : bilgi@medyasanat.org

Arşivler

Bizi Takip Edin