Medya Sanat Merkezi

MSM Senaryo Okulu kapılarını yeniden açıyor

Medya Sanat Merkezi (MSM)’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı’nın desteğiyle hayata geçirdiği Senaryo Okulu yeni dönem kayıtları başlıyor. Bu dönem ‘Hikâyen Seni Arıyor’ sloganıyla öğrencilerini arayan MSM, Senaryo Okulu ile yetenekli gençleri sektöre kazandırmayı amaçlıyor. Okulda eğitimler senarist Oktay Berber’in koordinatörlüğünde ücretsiz olarak gerçekleşecek. Öğrenciler 15 Kasım’a kadar ön kayıt yaptırılabilecek.


İlk kez geçtiğimiz dönem kapılarını açan ve yoğun ilgi gören MSM Senaryo Okulu, ülkemiz sinema ve dizi sektörünün temel sorunu olan senaryo eksikliğini kapatma yolunda bu dönem ikinci bir adım atıyor. Sektöre profesyonel senaristler yetiştirmeyi amaçlayan okul, uygulama ağırlıklı bir eğitim anlayışı izliyor.

Ünlü Senaristlerden Atölye Çalışmaları

Senarist Oktay Berber’in koordinatörlüğünde gerçekleşecek dersler, yoğun bir programla altı hafta devam edecek. Ders içerikleri genel başlıklarıyla şu şekilde olacak: “Senaryo formatları, özellikleri, çeşitleri, aşamaları”, “Hikâye, senaryoya nasıl dönüşür?”, “Karakter oluşturma”, “Dramatik yapı oluşturma”, “Zaman ve mekân örgüsü kurabilme”.

Eğitim kapsamında, ünlü senaristler ve alanında uzman isimler, derslere katılarak genç senarist adaylarıyla atölye çalışmaları gerçekleştirecek ve tecrübelerini onlarla paylaşacak.


Senaryolar Film Olacak
Eğitimin sonunda öğrencilerin, senaryonun geleneksel dinamiklerini ihmal etmeden, zamanın dilinin farkında olarak özgün senaryolar üretmesi hedefleniyor. Eğitim sonunda, öğrencilerin ortaya çıkardığı senaryolar film haline getirilecek.

Ön Kayıtlar 15 Kasım’a Kadar Devam Edecek
Senaryo Okulu’nda eğitim almak isteyenler, 15 Kasım’a kadar medyasanat.org adresinden ön kayıt yaptırabilecek. Ön kayıt yaptıran adaylar arasında, 16 Kasım’da gerçekleştirilecek mülakat sonucunda, kesin kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler belirlenmiş olacak. 17 Kasım’da başlayacak dersler, cumartesi ve pazar günleri Eyüp’teki Bahariye Mevlevihânesi’nde gerçekleşecek. Katılımcılar sertifikalarını 23 Aralık akşamı yapılacak törenle alacaklar.

Üretimi Önemsiyoruz
İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın desteğiyle Senaryo Okulu’nun ilkini geçtiğimiz bahar döneminde açan Medya Sanat Merkezi ilk eğitim döneminde 40 öğrenci mezun etti. MSM Başkanı İsmail Halis yeni eğitim dönemi ile ilgili yaptığı açıklamada, kalıcı faaliyetlere imza atmak istediklerini vurguladı. Halis şunları kaydetti: “Bu toprağın ruhunu, iklimini teneffüs eden herkese ulaşmak istiyoruz. Üretimi önemsiyoruz. Bu üretimin temel önceliğinin, nitelikli ve derinlikli sanatçı kuşağının oluşumuna omuz vermek olduğunu söylemek isterim. Amaçlarımızdan biri, Medya Sanat Merkezi’nin ülkemizdeki güncel, düşünsel, politik, kültürel ve sanatsal enerjinin bir araya geldiği platforma dönüşmesi.”

Gençler Kendi Hikâyelerini Bulacak
MSM Senaryo Okulu koordinatörü senarist Oktay Berber de sinemanın en temel unsurlarından olan senaryonun önemi işaret ederek; “Ülkemizde yetenekli çok sayıda genç var. İhtiyaçları olan şey doğru yönlendirilmek. Biz de tam olarak bunun için varız” dedi.

MSM Senaryo Okulu’nun ilk döneminde birbirinden yetenekli gençlerle verimli bir dönem geçirdiklerini ve buna devam etmek istediklerini kaydeden Berber şunları söyledi: “Sinema ve dizi sektörü son yollarda ciddi bir ivme kazandı. Bunda, doğru ve dolu kalemlerin etkisi büyük. Almamız gereken uzun bir yol var. Bu yolda birlikte yürümemiz, hatta koşmamız gereken gençlere ihtiyacımız var. Biz gençlere sektörde çalışma arkadaşı olmak için kendi hikâyelerini bulmalarında rehberlik ediyoruz.”

İLETİŞİM

Bahariye Mevlevihanesi Eyüp Merkez Mahallesi Silahtarağa Cad. No:12
Eyüp / İSTANBUL
Telefon : +9‭0 545 725 0571
E-Posta : bilgi@medyasanat.org

Arşivler

Bizi Takip Edin