Medya Sanat Merkezi

MSM Okulları yoğun geçen bir dönemi daha geride bıraktı

Medya Sanat Merkezi ve Medeniyet TV işbirliği ile hazırlanan belgesel, senaryo, yeni medya ve tiyatro okulunda dersler 7 Aralık’ta başlayıp 18 Ocak’ta sona erdi. Yedi hafta boyunca cumartesi günleri gerçekleşen derslerde öğrencilerimiz deneyimli isimlerden eğitim aldı.  Teori ve pratiğin iç içe olduğu derslerde eğitmenlerimiz öğrencilerimize tecrübelerini ve deneyimlerini aktardı.

“Hikayen Seni Arıyor” sloganından yola çıkan Senaryo Okulumuz Bülent Ata koordinatörlüğünde eğitimlerini gerçekleştirdi. Yedi hafta boyunca Bülent Ata ile teori ve pratiğin iç içe olduğu eğitimler alan öğrencilerimiz tam bir senaryo kampı yaşadı. Öğrencilerimiz, ünlü senaristlerle de workshop yapma fırsatı buldu.

“Her İnsan Belgeseldir” sloganından yola çıkan Belgesel Okulumuz Ahmet Seven koordinatörlüğünde eğitimlerini gerçekleştirdi. Öğrencilerimiz, yedi hafta boyunca Ensar Altay, Aslıhan Eker, Emre Karapınar, Abdullah Aydemir ve Oğuz Atabaş gibi deneyimli isimlerden eğitim aldı. Yedi haftanın sonunda öğrencilerimiz 4 belgesel çekerek aldıkları eğitimi pratiğe geçirdi.

“Sahneden Seyirciye” sloganıyla yola çıkan Tiyatro Okulumuz Tiyatro Külliyen, Ayşe Doğan ve Osman Doğan’ın koordinatörlüğünde eğitimlerini gerçekleşirdi.  Pratiğin ön planda olduğu bir eğitim anlayışına sahip olan okulumuzda öğrencilerimiz yedi hafta boyunca profesyonel isimlerden eğitim aldı. Yoğun bir eğitimden sonra öğrencilerimiz profesyonel oyuncularla sahne tecrübesi kazandı.

“Yarının medyası bugün kuruluyor” sloganından yola çıkan Yeni Medya Okulumuz Ersin Çelik koordinatörlüğünde eğitimlerini gerçekleştirdi. Eğitim süresi içersinde öğrencilerimiz atölye çalışmaları yapma fırsatı buldu. Öğrencilerimiz çeşitli medya kuruluşlarını ziyaret ederek işleyişler hakkında bilgi sahibi oldu.

Medya Sanat Merkezi ve Medeniyet TV işbirliği ile hazırlanan okullarımız için toplamda 400’e yakın başvuru aldık. Mülakatların sonucunda toplam 125 öğrenci okullarımıza katılmaya hak kazandı. Yoğun talep üzerine yapılan ek mülakatla okulumuza katılmaya hak kazanan öğrenci sayısı 140’a yükseldi

Okullarımıza katılmaya hak kazanan bu öğrencilerden 112’si mezun oldu.

Belgesel Okulu’na ek mülakatla 32 öğrenci kabul aldı. 30 öğrencimiz mezun oldu.

Senaryo Okulu’na ek mülakatla 29 öğrenci kabul aldı. 22 öğrencimiz mezun oldu.

Yeni Medya Okulu’na ek mülakatla 34 öğrenci kabul aldı. 27 öğrencimiz  mezun oldu.

Tiyatro Okulu’na ek mülakatla 43 öğrenci kabul aldı. 33 öğrencimiz mezun oldu.

Çevremizde olan biten her şey sonrasında herkesin ortak dille söylediği şey, artık yeni bir dünyanın ve yeni dilin olduğu. Geride bıraktığımız, özellikle son on yıl boyunca bunu birçok kez hem Türkiye’miz hem de dünyamızda yaşadık, tanıklık ettik.

Karşımızda çok hızlı bir şekilde üretilen fakat aynı hızla tüketilen bir kültür var. Bu kültür, açık ki, tarihe son birkaç yüzyılda dahil olmuş bir uygarlığın dilini taşıyor.

Tarihin bu döneminde ülkemizdeki genel fotoğrafa bakıldığında, ekonomi ve siyasete ilişkin iyi haberlerin olduğu ortada. Fakat aynı şeyi kültür, sanat ve medya için söylemek mümkün görünmüyor. Hatta uzun süre de görünmeyecek.

Medya Sanat Merkezi olarak, bugüne dek medya, sinema, sanat gibi alanlarda gösterilen tüm çabaların birikim ve tecrübesiyle, yeni medyacılar, yeni sinemacılar, yeni sanatçılar kuşağı oluşturmak için bir araya geldik. Bizim derslerimizin ana unsurları kalem ve tahta değil. Bizzat kameralar, mikrofon, sahne ve kurgu setleri.

Bugünün medyacıları, sanatçıları, hayata ve dünyaya sadece bulundukları yerden bakıyor. Medya Sanat Merkezi, dünyaya İstanbul ufkuyla bakacak.

İdeojilerin çöktüğü, duvarların yıkıldığı, haritaların yeniden çizildiği, savaşların kimlik değiştirdiği son birkaç yüzyıl bilge şair Sezai Karakoç’u haklı çıkardı. Karakoç diyordu ki, son durak İstanbul.

İstanbul, çünkü, yeni dünyanın tüm yeni önerilerine karşı İstanbul’un kuracağı cümleler var. İstanbul, çünkü hafızasını yitirenler için kılavuzluk yapmaya devam ediyor.

“Tarih arkamızda, yarın önümüzde, gerçek karşımızda, biz buradayız.”

Mottosuyla eğitimlerimize devam edeceğiz…

 

 

İLETİŞİM

Bahariye Mevlevihanesi Eyüp Merkez Mahallesi Silahtarağa Cad. No:12
Eyüp / İSTANBUL
Telefon : +9‭0 545 725 0571
E-Posta : bilgi@medyasanat.org

Arşivler

Bizi Takip Edin