Medya Sanat Merkezi

“15 Temmuz başarılı olsaydı 81 milyon Truman Show figüranı olacaktı”

Medya Sanat Derneği, Kültür Kenti Vakfı ve Akademi Beyoğlu ortaklığıyla düzenlenen “MSM Film Okumaları” etkinliğinin ikincisi gazeteci-yazar Recep Yeter moderatörlüğünde yapıldı.

Diriliş Postası Genel Yayın Yönetmeni Erem Şentürk, Akademi Beyoğlu’nda iki haftada bir düzenlenen “ MSM Film Okumaları”nın bu haftaki konuğu oldu.

Akademi Beyoğlu’ndaki etkinlikte Peter Weir’ın yönetmenliğini üstlendiği 1998 yılı ABD yapımı “Truman Show” filmi izlenerek, kritik edildi. Medya Sanat Merkezi Başkanı İsmail Halis, film öncesi yaptığı hoşgeldiniz konuşmasında MSM olarak düşünmeye ve düşündürmeye odaklı çalışmalar üzerine yoğunlaştıklarını kaydetti.

Programın moderatörlüğünü yapan Recep Yeter, etkinliğin 15 Temmuz’a denk gelmesi sebebiyle filmi gündemin penceresinden yorumladı. FETÖ’nün darbe girişiminin başarılı olması halinde Türkiye’nin Truman Show platosu olacağını ve Türkiye’nin büyük bir felaketin eşiğinden döndüğünü ifade eden Yeter, “28 Şubat döneminde FETÖ’nün hedefi öncelikle Milli Eğitim’e öğretmen ve Adalet Bakanlığı’na hakim savcı yetiştirmekti. Dersanelerinde herkese öğretmenlik ve hukuk tercihi yaptırdılar. 40 yıldır kendi mensuplarının hangi okulda okuyacağına, hangi mesleği yapacağına, hangi şehirde yaşayacağına, kiminle evleneceğine Pensilvanya’dan karar veren FETÖ 15 Temmuz başarılı olsaydı Türkiye’yi Truman Show gibi yönetecek 81 milyonu kendi senaryolarının figüranı yapacaklardı.” dedi. Yeter, herkesin Truman Show’u bu gözle yeniden izlemesi gerektiğine dikkat çekti.

KAMERA MUKTEDİR TARAFINDAN YÖNETİLME ARACI

Erem Şentürk ise Batı’nın Allah kavramı yerine kamerayı ikame ettiğini, İslam’ın bizi her yerde gören, tüm yaptıklarımızı bilen, Allah’tan gizli saklı hiçbir şey yapamayız ölçüsünün Batı tarafından kamera ile taklit edilmeye çalışıldığını ve Turman Show filminin de bunu gösterildiğini anlatarak, “Londra’da insan sayısından fazla kamera var. Londra kitap fuarında ‘Kameralar için hükümetlerle kavga ediyor musunuz?’ diye sordum. ‘Ediyoruz ama bir yere varamıyoruz. Kavga ciddileşti mi iki yerde bomba patlıyor, susuyoruz.’ diyorlar. Niye bu kadar çok kamera var? sorusunun cevabını Batılı asla bulamaz. Ama bu topraklardaki insanlar bulabilir. ‘Allah seni görüyor. Allah senin farkında, yaptığın her şeyi biliyor. Dikkat! yapma,etme kimse görmese bile Allah görüyor.’ Fikri vardı bizde. Adam da Allah inancı yok, yerine kamera koydu. Bütün meselesi o. Kameranın ana fikri, seyrediliyor olman veya yanlış bir şey yaptığında karşına delil olarak çıkacak olması değildir. Kamaranın en büyük etkisi senin hareketlerini değiştirmesidir. Seni muktedire uygun hale getirmesidir.” diye konuştu.

TRUMAN SHOW BİR SEYİRCİ ELEŞTİRİSİDİR

“Tuman Show” filminin bir medya eleştirisinden daha çok bir seyirci eleştirisi olduğuna işaret eden Şentürk, “Medya kapitalist bir aygıt olarak kullanılıyor.İnsanların özlük haklarını, kişisel haklarını, mahremlerini satıyor. Bugünkü medya da aynı şekildedir. Medyayı tüketen insanlar olarak da aynı noktadayız. Seyirciler bu filmi izlemeselerdi, ‘Böyle saçmalık mı olur, insanların özel hayatını satıyorsunuz. Bu, mahremdir’ deseydi, program devam edemezdi. “Truman” karakteri daha bir buçuk yaşındayken özgürlüğüne kavuşmuş olurdu. Ama insanlar izledi. İşte filmin başından sonuna kadar vardığı yer, medyayı tüketen vahşi kapitalizmin içinde insanın özel hayatıyla eğlenebilen bugünkü durum aslında.” şeklinde konuştu.

Gazeteci ve sinemacıların misafir edildiği, moderasyon usulüyle yapılan MSM Film Okumaları’nda Hollywood’dan Rusya’ya, Afrika’dan İran’a, Bollywood’dan Türkiye’ye uzanan geniş bir yelpazede film listesi oluşturuldu. Ağırlıklı medya eleştirileri üzerine yoğunlaşan Film Okumaları” etkinlikleri, iki haftada bir Akademi Beyoğlu’nda devam edecek.

İLETİŞİM

Bahariye Mevlevihanesi Eyüp Merkez Mahallesi Silahtarağa Cad. No:12
Eyüp / İSTANBUL
Telefon : +9‭0 545 725 0571
E-Posta : bilgi@medyasanat.org

Arşivler

Bizi Takip Edin